top of page

Sızdıran Bağırsak Sendromu

Gıda, bakteri, parazit veya toksin parçacıklarının bağırsak mukozasından geçerek vücutta enflamatuar bir tepkiye neden olan bir durumdur. Bu durum, artmış bağırsak geçirgenliği sonucunda parçacıkların bağırsak duvarından geçip kan dolaşımına sızmasıyla ortaya çıkar. Ekibimiz, sizinle birlikte çalışarak hassas olduğunuz gıdaları belirleyip ortadan kaldırmanızı, bağırsak astarınızı onarmanızı ve sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu oluşturmanızı sağlayarak bağırsaklarınızın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

2

Malabsorpsiyon

Besinlerin özümsenme yeteneği, genel sağlık için son derece önemlidir. Çünkü yediğiniz şeyler değil, özümsediğiniz şeylersiniz! Gluten veya laktoz gibi belirli proteinlere veya şekerlere karşı hassasiyetiniz veya alerjiniz varsa, yetersiz sindirim enzimleriniz veya düzensiz çalışan bir mide veya bağırsak florası (disbiyoz) durumunuz varsa malabsorpsiyon meydana gelebilir. Ayrıca, kronik stres ve inflamasyon sonucunda zamanla ortaya çıkabilir. Ekibimiz, vücudunuzun ve sindirim sisteminizin durumu hakkında kapsamlı bir anlayış geliştirmek için gıda duyarlılığı ve kan analizi gibi yöntemlerle belirtilerinizi bütünsel bir şekilde değerlendirir.

3

IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu)

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), karın ağrısı, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, şişkinlik, gaz, baş ağrısı ve eklem ağrısı gibi bir dizi semptomla ilişkilendirilen bir durumdur. Aynı zamanda sindirim sistemi dışında da semptomlar gösterebilir. Stres, IBS semptomlarını artırabilir ve sindirim sisteminin normal işleyişini etkileyebilir.

Ekibimiz, IBS'ye bütünsel bir yaklaşımla yaklaşarak bağırsak hareketliliğini, dengesiz bağırsak mikrobiyomunu, anksiyeteyi ve sindirimi/besin emilimini desteklemek için sindirim sisteminin doğru şekilde kan dolaşımını nasıl çekeceğini değerlendirir ve ele alır. Ayrıca, hastalarını uygun stres yönetimi teknikleri konusunda eğiterek, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte destek sağlar.

4

Kandida

Kandida, parazitik bir maya olan Candida albicans'ın aşırı büyümesi sonucu oluşan bir durumdur. Bu aşırı büyüme, lif içermeyen, işlenmiş gıdalar ve gizli şekerlerle beslenme ile ilişkilidir. Dengesiz bir beslenme, sindirim sistemi, solunum yolları, genitoüriner sistem ve cilt ile tırnaklarda bakteriyel dengesizliğe (disbiyoz) neden olabilir.

Ekibimiz, Candida enfeksiyonunu ele almak için bağırsak astarını iyileştirme, bağırsak mikrobiyomunu yeniden dengeli hale getirme ve diyet ve bitkisel ilaçlar aracılığıyla mayayı kontrol altına alma yöntemlerini kullanır. Ayrıca, hastalarını gelecekteki Candida nükslerini önlemek için yaşam tarzlarını etkili bir şekilde değiştirmeleri konusunda eği

5

Ülseratif Kolit

Ülseratif kolit, kolon ve rektumun sürekli olarak mukozasının iltihaplandığı otoimmün bir gastrointestinal hastalıktır. Bu durumda, zayıf sindirim ve buna bağlı olarak besin emiliminin bozulması gibi bir dizi fiziksel semptom ortaya çıkar. Karın rahatsızlığı, kanlı ishal, hafif ateş ve yorgunluk gibi belirtiler, hem fiziksel hem de duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Ayrıca, algılanan stres alevlenmeleri daha da kötüleştirebilir.

Ekibimiz, vücudun iyileşmesine odaklanarak fiziksel ve duygusal stresi azaltmaya ve iltihaplanmayı en aza indirmeye yardımcı olmak için akupunktur, diyet değişikliği, takviyeler ve bitkisel ürünlerin kombinasyonunu kullanır. Bu yaklaşım, hastanın sağlığını desteklerken semptomları hafifletmeyi amaçlar.

6

Crohn Hastalığı

Crohn hastalığı, inflamatuar barsak hastalığı (IBD) adı verilen bir hastalığın ana formlarından biridir. Bu otoimmün durumda sindirim sisteminin herhangi bir bölgesi boyunca sürekli olmayan bölgelerde mide mukozası iltihaplanır. Karın ağrısı, kramplar, yorgunluk, şiddetli anemi, ishal ve ateş gibi semptomlarla kendini gösterir. Bu durum sindirim, besin emilimi ve genel yaşam kalitesi üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Ekibimiz, iltihabı azaltmaya, güçlü ve sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu oluşturmaya, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle stresi azaltmaya odaklanır. Ayrıca, akupunktur gibi yöntemleri de kullanarak hastanın durumunu iyileştirmeyi hedefler.

7

Adrenal Yorgunluk

Kronik stres altında olduğunuzda, böbreküstü bezleriniz sürekli olarak yüksek bir performans göstermeye zorlanır ve bu durum kortizol adı verilen stres hormonunun salınmasına neden olur. Bu sürekli hormon salınımı, çeşitli sistemik etkilere yol açabilir, bunlar iltihaplanma, besin tükenmesi, bağırsak dengesizliği, alerjiler, uyku sorunları, düzensiz kan şekeri seviyeleri ve depresyon gibi durumları içerir.

Ekibimiz, aşırı çalışan ve yorgun düşmüş adrenal bezlerinizi iyileştirmek için bir yaklaşım benimser. Bu yaklaşım, hem adrenallerinizi destekleyerek ve besin depolarınızı yenileyerek vücudunuzun fizyolojik yükünü azaltmayı hem de kişiselleştirilmiş stres yönetimi teknikleri kullanarak stresi psikolojik olarak azaltmayı amaçlar.

8

Kortizon Dengesizliği

Kortizol, adrenal bezler tarafından salgılanan bir steroid hormonudur ve stres yaşadığınızda artar. Kortizolün vücut üzerinde birçok etkisi vardır. Akut stres durumlarında, kortizol bağışıklık sisteminizi baskılar, besin dönüşümünü artırır, kanı bağırsaklardan uzaklaştırır ve sindirim salgılarını azaltır. Ancak günümüzde birçok insanın yaşadığı kronik stres, böbreküstü bezlerinden aşırı kortizol salgılanmasına neden olabilir. Bu da bağışıklık sistemi bozukluklarına, bağırsak iltihabına, sindirim sorunlarına, bağırsak dengesizliğine ve vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabilir.

Ekibimiz, adrenal bezlerinizi desteklemenize, stresi yönetmenize ve vücudunuzu bütünsel olarak iyileştirmenize yardımcı olmak için uzman bir yaklaşım benimser. Kortizol dengesini düzenlemek için size rehberlik eder, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri önerir ve stres yönetimi teknikleri konusunda destek sağlar. Amacı, kortizol düzeylerini dengelemek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve genel sağlığınızı iyileştirmektir.

bottom of page